Atrakcje
➡️ trekking na Ararat – świętą górę Ormian
➡️ zwiedzanie historycznej części Istambułu – Hagia Sophia i Błękitny Meczet
➡️ wyspa Akdamar na jeziorze Van z ormiańskim kościołem z 921 roku naszej ery
➡️ plażowanie na wyspie Akdamar i kąpiele w Jeziorze Van
➡️ zwiedzanie pałacu Ishak Pasa
➡️ kąpiele pod wodospadami Muradiye
➡️ drugi pod względem wielkości krater Meteor Çukuru na świecie powstały po uderzeniu meteorytu
➡️ kąpiele w gorących źródłach
➡️ Park Arki Noego
➡️ Dogubeyazit – miasto położone w orientalnej części Turcji
O wyprawie
Ararat 5137 m – najwyższy szczyt Turcji
Turcja – przez wielu uważany za najpiękniejszy kraj świata otoczony naturalnymi rezerwatami z ogromną różnorodnością gatunków zwierząt, niesamowitą florą i fauną, bajkowymi krajobrazami, kanionami, pustyniami, stepami, wspaniałym wybrzeżem… ale przede wszystkim wszechobecnymi symbolami historii ludzkości. Nie ma wątpliwości, że obszary dzisiejszej Turcji były areną większości istotnych zdarzeń w dziejach naszej cywilizacji: Starożytny Egipt, Grecja, Persja, Cesarstwo Rzymskie, Imperium Osmańskie… ślady Aleksandra Wielkiego, przeplatające się kultury i religie…
To jedyny kraj na Ziemi, który łączyłby w sobie tak wiele.
Historyczny Konstantynopol – dzisiejszy Istambuł powala swoim urokiem i klimatem. Jest miejscem głęboko zakorzenionych tradycji, pięknych budowli, majestatycznych krajobrazów i wyśmienitej kuchni podobnie jak cały ten magiczny kraj.
Ararat – biblijne miejsce spoczynku Arki Noego
Ararat nie jest górą trudną technicznie. Można śmiało całą akcje górską nazwać lekkim trekkingiem na znaczną wysokość. Warto ciepło się ubrać, zabrać kije i raki, które przydadzą się dopiero 400 m przed szczytem. Góra jednak bywa kapryśna pogodowo i podczas wędrówki możemy napotkać na mgły, nagłe zamiecie śnieżne lub opady śniegu czy gradu.
Ararat jest świętą górą Ormian
Trekking na Ararat będzie wiódł najkrótszą i najbezpieczniejszą drogą, czyli południowym zboczem, co zwiększy nasze bezpieczeństwo i przyjemność w pokonywaniu kolejnych metrów. Na szczycie Araratu czeka nas kraina lodowców, wulkanów i wiecznego śniegu pamiętającego imperatorów rzymskich.
Po zdobyciu Araratu czekać nas będą starożytne budowle orientalnej części Turcji, miejsce spoczynku Arki Noego, drugi pod względem wielkości krater wydrążony przez spadający meteoryt, ale przede wszystkim kąpiele w niezwykłym jeziorze Van, którego skład chemiczny jest niepowtarzalny w żadnym innym zbiorniku na naszej planecie. Ararat leży w strefie zmilitaryzowanej, a wejście na szczyt wymaga specjalnego zezwolenia, które jest wydawane tylko grupom zorganizowanym!
Pamiętaj, że każdy program może ulec zmianom wg kompromisowych ustaleń wśród uczestników. Nie tworzymy sztucznych i sztywnych rozwiązań. Każdy program powstaje i zmienia się przy Twoim udziale!
Wymagania
✅ ważny paszport
Paszport w okresie pobytu bezwizowego (do 90 dni) powinien być ważny jeszcze przez minimum 150 dni, licząc od dnia pierwszego wjazdu do Turcji.
✅ dobra kondycja fizyczna
Przewodnicy wyprawy
Materiały dodatkowe
Wypełnij pełny formularz zgłoszenia:
Dla osób dolatujących indywidualnie:
Rozpoczęcie wyprawy: VAN / STAMBUŁ
Zakończenie wyprawy: VAN
Dzień 1: Wylot do Turcji – Stambuł
Zobaczymy historyczny Konstantynopol – dzisiejszy Istambuł powala swoim urokiem i klimatem. Jest miejscem głęboko zakorzenionych tradycji, pięknych budowli, majestatycznych krajobrazów i wyśmienitej kuchni podobnie jak cały ten magiczny kraj. Zakwaterujemy się w hotelu w samym, historycznym centrum miasta. Popołudniowe zwiedzanie i wieczorna kolacja w restauracji ze wspaniałym widokiem na starożytne centrum miasta – Hagia Sophia i Błękitny Meczet – pozwolą nam oswoić się z klimatem tego egzotycznego kraju.
Dzień 2: Przelot do Van – przejazd do Dogubayazit
Przejazd z Van do miasta Dogubeyazit (ok. 2.20 godz.), z którego rozpocznie się nasz trekking na Ararat. Po drodze zatrzymujemy się przy malowniczych wodospadach Muradiye. Późnym popołudniem robimy krótką wycieczkę po mieście Dogubayazit. Kolacja w lokalnej restauracji. Noc spędzamy w hotelu.
Dzień 3: Ararat – trekking do obozu pierwszego 3300m
Przejazd do wioski Eli na 2200m, trekking do obozu I na 3200m, ok. 5godz. Kolacja i nocleg w obozie.
Dzień 4. Ararat – dzień aklimatyzacyjny
Dzisiejszy dzień poświęcamy na aklimatyzację – kluczowy warunek udanego trekkingu na szczyt. W tym celu wyjdziemy na wysokość około czterech tysięcy metrów, a na biwak zejdziemy ponownie do obozu pierwszego. Nocujemy w namiotach.
Dzień 5: Ararat – trekking do obozu drugiego 4200m
Znaną już trasą podchodzimy do obozu drugiego położonego na wysokości 4200m. Trekking zajmie nam około 4-5 godzin. Wieczór poświęcamy na odpoczynek przed zbliżającym się atakiem szczytowym.
Dzień 6: Ararat 5137m – atak szczytowy
W kierunku szczytu startujemy ok. 2.30. Po około 2-3 godzinach trekkingu i dojściu do krawędzi lodowca założymy raki. Dalej, w otoczeniu kontrastującego pustynnego horyzontu z lodowcową bielą, zdobywamy szczyt Araratu. Droga zajmie nam ok. 5 do 6 godzin na szczyt i ok. 4 godzin z powrotem przez obóz II do obozu I na nocleg. W sumie tego dnia mamy ok. 10 godzin trekkingu z przerwami.
Dzień 7: Ślady starożytności / dzień rezerwowy
Schodzimy do parkingu i udajemy się do Dogubayazit. Po południu zwiedzimy wielki krater po meteorycie – drugi co do wielkości krater na świecie, odwiedzimy Jaskinię Lodową i Park Arki Noego i przepiękny położony na wzgórzu pałac Ishak Pasa Sarayi. Jest to też dzień zapasowy na wypadek złej pogody dzień wcześniej.
Dzień 8: Jezioro Van i wyspa Akdamar
Wracamy do Van i kwaterujemy się w hotelu przy przy samym jeziorze. Zaraz potem jedziemy do przystani wycieczkowych statków i płyniemy na wyspę Adamar znaną ze starożytnych śladów chrześcijaństwa – ormiańskiego kościoła z 921 roku n.e. Na wyspie są również wspaniałe warunki do kąpieli w krystalicznych i ciepłych wodach jeziora Van znanego ze swoich zdrowotnych właściwości i niespotykanego składu chemicznego wody. W jeziorze żyje tylko jeden gatyunek ryby któremu udało się przystosować do trudnych warunków życia. Nocleg w hotelu w Van.
Dzień 9: Wylot do Polski
Przejazd na lotnisko i wylot do Polski. Koniec wyprawy na Ararat. Przylot tego samego dnia późnym popołudniem.
Opcjonalnie:
Wydłużenie wyprawy o 2-3 dni i przejazd (13 godzin) lub przelot na zachód kraju i zwiedzanie m.in. Kapadocji, Pamukale…
Ani – ruiny potężnego miasta, które zostało stolicą Armeni w 961 roku. Wkrótce po tym miasto przeżywa okres świetności,liczy 100 tys mieszkańców, 10 tys domów i 1000 kościołów. Metropolia konkurowała z takimi potęgami jak Konstantynopol czy Bagdad. Obecnie zachowane ruiny są rozrzucone po stepie. Czasmi są to ściany, czasami pół kościoła ze sklepieniem i kolorowymi freskami wewnątrz. Budowle są potężne, czego nie widać z daleka. Największe wrażenie jest gdy się stanie pod ruinami i zadrze głowę do góry. Całość otoczona jest potężnym, świetnie zachowanym murem obronnym. Od wschodu dostępu do miasta bronił głęboki kanion. Zniszczenia dokonały najazdy tureckie i kolejne trzęsienia ziemi.
Ani leży na terenie ziemi niczyjej, do której ze względu na militarny charakter nie było dostępu jeszcze kilka lat temu przez co teren jest nietknięty ludzką ręką i wygląda jakby stał niezmieniony od setek lat, 'jakby był na planecie, na której ludzie już dawno wyginęli’.
więcej czasu na Istambuł – mityczne miasto, zamieszkiwane dziś przez blisko 10 milionów mieszkańców jest największą metropolią Turcji. Ślady historii porozrzucane wzdłuż Bosforu nadal robią nieprawdopodobne wrażenie. Przez dawny Konstantynopol przewinęły się wszystkie najważniejsze wydarzenia w historii starożytnego świata.
Kapadocja – bajeczna kraina znana przede wszystkim z charakterystycznych form tufowych tworzących księżycowy krajobraz domów i kościołów wykutych w skałach. Krajobraz domków rodem z bajek o krasnoludkach robi kolosalne wrażenie. W zasadzie cały obszar to dziedzictwo kulurowe, które aż do średniowiecza było silnym ośrodkiem chrześcijaństwa oraz miejscem narodzin idei życia klasztornego.
Turcja – lista możliwości w zasadzie się nie kończy, gdyż Turcja to jeden wielki zabytek położony wśród bajkowych krajobrazów i gdzie się nie ruszysz czeka Cię mnóstwo wrażeń… wiele więc zależy od pomysłów prowadzącego i upodobań grupy.
Noclegi
➡️ w miastach śpimy w sprawdzonych hotelach
➡️ podczas akcji górskiej na Araracie w 2-os namiotach (brak schronisk)
Wyżywienie
➡️ w trakcie akcji górskiej zagwarantowane są trzy posiłki dziennie przygotowywane przez lokalnego kucharza
➡️ podczas pobytu w miastach (Istanbul, Van, Dogubeyazit) w cenie są tylko śniadania w hotelu. Na pozostałe posiłki udajemy się do lokalnych, sprawdzonych restauracji
Uwagi
Ararat leży w strefie zmilitaryzowanej, a wejście na szczyt wymaga specjalnego zezwolenia, które jest wydawane tylko grupom zorganizowanym!
Cena wyprawy
Obejmuje
✅ przelot do Van przez Stambuł i z powrotem
✅ organizację i logistykę wyprawy na Ararat
✅ zapewnienie sprzętu: namiotów, jadalni, przyborów kuchennych itp.
✅ transport bagaży na koniach podczas trekkingu na Ararat
✅ permit (pozwolenie) na zdobywanie Araratu
✅ uczestnictwo i wsparcie lidera wyprawy wielokrotnie będącego na Araracie
✅ wsparcie lokalnych przewodników górskich
✅ wszystkie lokalne przejazdy za wyjątkiem taksówek w Istambule
✅ wszystkie noclegi w hotelach ze śniadaniem (Van, Dogubeyazit), w górach noclegi w namiotach
✅ jeden nocleg w hotelu w Istambule (w zależności od przelotu pierwszy bądź ostatni na wyprawie)
✅ w obozie I dostęp do prysznica (w zależności od pogody z ciepłą wodą :))
✅ w obozie II możliwość wyboru namiotu 2os, bądź wieloosobowego w którym jest cieplej i łatwiej się w nocy przebrać
✅ pełne wyżywienie podczas trekkingu – trzy posiłki podczas akcji górskiej na Araracie
✅ rozszerzone ubezpieczenie KL i NNW (uwzględniające akcję ratunkową)
Nie obejmuje
❌ wyżywienia poza górami z wyjątkiem śniadań (Stambuł, Van, Dogubeyazit)
❌ wszelkich przejazdów i transportów w Stambule (ok. 15 euro)
❌ innych atrakcji nie zawartych w programie
❌ ze względu na nieznany czas trwania akcji górskiej:
- zwiedzania pałacu Ishak Pasa Sarayi (ok. 30 euro), Parku Arki Noego, krateru po meteorycie (aktualnie zwiedzanie krateru do odwołania jest niemożliwe)
- wycieczki na wyspę Akdamar i zwiedzania kościoła (ok. 40 euro)