Atrakcje
O wyprawie Zobacz video
WYPRAWA NA ELBRUS POZA UDZIAŁEM POLSKIEGO LIDERA JEST KAŻDORAZOWO WSPIERANA PRZEZ LOKALNYCH PRZEWODNIKÓW.
Jeśli kochasz góry i chciałbyś nauczyć się czegoś nowego o sobie, sprawdzić się w nietypowych sytuacjach, podjąć prawdziwe wyzwanie, i przy tym zrobić to wszystko bezpiecznie – wyprawa na Elbrus będzie świetnym początkiem.
NAJBLIŻSZA Z POTĘŻNYCH GÓR ŚWIATA.
Potężny masyw Elbrusa jest praktycznie cały pokryty lodowcową czapą. Góra zdecydowanie króluje w całej panoramie Kaukazu. Zdobycie go to świetny wstęp do zmagań z górami najwyższymi. Trudności, z którymi się zmierzysz na Elbrusie można określić jako zaawansowany trekking. Na pewno będziesz miał okazję sprawdzić i nauczyć się reakcji swojego organizmu na wysokość.
Elbrus, liczący sobie 5642 metry, jest najwyższym szczytem Europy, Rosji oraz pasma, w którym się znajduje – Kaukazu. Jest nie tylko jednym z siedmiu najwyższych szczytów kontynentów, a więc zalicza się do Korony Ziemi, ale również jako najwyższy wulkan Europy, jest częścią tzw. Volcanic Seven Summits, czyli siódemki najwyższych wulkanów na kontynentach świata (wśród których jest również Kilimandżaro). Zdecydowanie góruje w swoim paśmie, co sprawia, że z wierzchołka roztacza się widok na morze niższych szczytów. W górach Kaukazu jest siedem 5-tysięczników jednak kolejny szczyt jest ponad 400 metrów niższy od Elbrusa.
Spróbuj swoich sił na stokach nietrudnej, ale wymagającej góry. Najwyższy szczyt kontynentu europejskiego i Kaukazu – Elbrus, broni się kapryśną pogodą, labiryntem szczelin lodowcowych, rozległymi polami śnieżnymi i sporymi odległościami, które trzeba pokonać o własnych siłach.
Atrakcje wyprawy na Elbrus:
- zdobycie najwyższego szczytu Europy -> Elbrus 5642 m.n.p.m
- trekking na Czeget 3460 m, z którego roztacza się piękna panorama Kaukazu
- smakowanie specjałów regionalnej kuchni
- opcjonalnie: Sochi / Batumi, 2-3-dniowy pobyt w słonecznym kurorcie nad Morzem Czarnym – wspaniała okazja, by wypocząć po trudach akcji górskiej
Wymagania
- dobra kondycja fizyczna
- wiza rosyjska
- paszport ważny co najmniej 6-mcy
Przewodnicy wyprawy
Materiały dodatkowe
Wypełnij pełny formularz zgłoszenia:
Dla osób dolatujących indywidualnie:
Rozpoczęcie wyprawy: MINERALNE WODY / TBILISI
Zakończenie wyprawy: MINERALNE WODY / TBILISI
Dzień 1. Przelot do Wód Mineralnych / Tbilisi
Spotkanie na lotnisku dwie godziny przed odlotem. Przelot z Warszawy do Wód Mineralnych przez Moskwę. Lądowanie jeszcze tego samego dnia bądź następnego rano i przejazd wynajętym busem przez dolinę Baksanu do Azau 2300 m – najwyżej położonej miejscowości u podnóża Elbrusa. Z okien hotelu roztacza się widok na okoliczne 4tysięczne szczyty i stoki Elbrusa, którego wkrótce będziemy zdobywać.
Opcjonalnie możliwy jest lot do Tbilisi w Gruzji z uwagi na korzystne ceny połączeń lotniczych i przejazd pod Elbrus.
Dzień 2. Azau
Niezależnie którego dnia uda nam się dotrzeć do Azau, to spędzamy czas odpoczywając po podróży. Azau jest najwyżej położoną miejscowością u stóp Elbrusa. To tutaj jest zimowa baza narciarska i wszystkie wyciągi. Terskol, największa miejscowość w okolicy kojarzona z Elbrusem jest położony 150 metrów niżej. Nasz hotel jest jednocześnie najwyżej położonym budynkiem w całej dolinie 😉 , czego nie zrobi się dla optymalnej aklimatyzacji 😉 .
Dzień 3. Czeget 3460 m
Po śniadaniu jedziemy (10 minut) do miejscowości Czeget pod ścianę najbardziej spektakularnej góry w okolicy – Donguzorun 4454 m (Babis Mta). Wjeżdżamy kolejką linową na wysokość 3100 m. Północną ścianę Donguzorun z charakterystyczną lodowcową 'siódemką’ mamy na wyciągnięcie ręki. Dalej udajemy się na godzinny trekking w kierunku szczytu Czeget 3460 m. Od momentu opuszczenia stacji kolejki przez cały czas towarzyszy nam piękna panorama Kaukazu, z jej najbardziej charakterystycznym punktem – olbrzymią, ośnieżoną górą o dwóch wierzchołkach, która jest naszym głównym celem wyprawy. Na godzinę 16-tą powinniśmy wrócić do hotelu.
Dzień 4. Podejście pod Elbrus – schronisko 'Beczki’ 3780 m
Początek właściwej akcji górskiej. Podchodzimy do 'Beczek’ 3780 m, znanego schroniska zbudowanego z ogromnych zbiorników na paliwo albo dojeżdżamy koleją linową do pośredniej stacji i z wysokości 3000 m już pieszo. Nad nami górują dwa wierzchołki Elbrusa, czasami wyłaniające się zza chmur. Planowo śpimy w beczkach albo innym okolicznym schronie. Istnieje możliwość wysłania bagażu kolejką linową aż do beczek.
Droga normalna | |
TERSKOL / AZAU | 2100 / 2300 m |
BECZKI | 3780 m |
PRIJUT | 4200 m |
SKAŁY PASTUCHOWA | 4800 m |
ELBRUS | 5642 m |
Dzień 5. Elbrus – schronisko Prijut 4200 m
Wychodzimy w stronę najwyżej położonej bazy na Elbrusie. Tego dnia podejście będzie krótkie, pokonamy tylko ok. 300-400 metrów różnicy poziomów, co zajmie nam maksymalnie 2 godziny. Nocleg w jednym z tamtejszych schronisk/baraków wyposażonych w łóżka z materacami i aneks kuchenny z dostępem do gazu.
Dzień 6. Elbrus – Skały Pastuchowa 4800 m
Tego dnia czeka nas podejście aklimatyzacyjne do Skał Pastuchowa 4800 m – najwyżej położonych skałek wyłaniających się spod niezmierzonych połaci śniegu i lodu. Powyżej zaczyna się już kulminacyjne podejście. Podchodzimy „na lekko”, czyli bez plecaków, po czym wracamy do Prijuta.
Dzień 7. Elbrus 5642 m – atak szczytowy
Dzień wyprawy, na który wszyscy czekali – atak szczytowy! Wychodzimy w nocy, aby na wierzchołku być koło południa. Podejście zajmie nam ok. 10 godzin. Najpierw podejdziemy do Skał Pastuchowa, potem długim trawersem dostaniemy się na przełęcz pomiędzy wierzchołkami Elbrusa (ok 5400 m). Przez cały czas będzie towarzyszyć nam piękna panorama Kaukazu – sylwetki szczytów, nad którymi góruje Elbrus. Gdy wejdziemy na wierzchołek, przy dobrej widoczności, naszym oczom ukaże się morze gór, powinniśmy dojrzeć nawet taflę Morza Czarnego. Ze szczytu wrócimy do Prjuta lub od razu zejdziemy do „Beczek”, skąd kolejką dostaniemy się pod sam hotel. Jeszcze tego samego dnia czekają nas luksusy cywilizacji.
Jeśli nie wszyscy uczestnicy wyprawy zdołają właściwie się zaaklimatyzować, istnieje możliwość zorganizowania drugiego wejścia dla osób, które nie osiągnęły szczytu. Spowoduje to przesunięcie programu o 1 dzień.
Dzień 8 – 9. Dni rezerwowe
W przypadku zdobycia góry bez żadnych opóźnień wywołanych np. załamaniem pogody, powtórnym atakiem szczytowym, itp., czas jaki nam pozostanie, możemy przeznaczyć na odwiedzenie jednej z przepięknych kaukaskich dolin, np. Iryk (skalne wąwozy, wody mineralne), Adył-Su (widok na trudne i piękne szczyty) lub pojedziemy wypocząć, zaszaleć w Sochi – nad Morze Czarne.
Dzień 10. Przelot do Polski
Przejazd na lotnisko i wylot do kraju.
Noclegi
Przed akcją górską nocujemy wyłącznie w hotelach, podczas akcji górskiej w schroniskach.
Staramy się tak zorganizować kwaterunek, by noclegi (hotele) poprzedzające wyjście w góry znajdowały się możliwie jak najwyżej w dolinie. Ułatwia to późniejszą aklimatyzację i zwiększa szansę na zdobycie szczytu. Różnica między miejscowością Terskol a Azau to ponad 250 metrów deniwelacji dlatego wybieramy hotele w Azau a nie w Terskolu.
Wyżywienie
Wyżywienie na akcję górską kupujemy na miejscu bądź zabieramy z Polski (żywność liofilizowana).
W Azau i okolicach są restauracje, w których zamawiamy posiłki swobodnie z karty wg uznania. Uwzględnienie posiłków w cenie skazywałoby nas na dostosowanie się do z góry narzuconego menu.
W górach schroniska umożliwiają dostęp do zaplecza kuchennego jednak same nie oferują wyżywienia.
Cena wyprawy
Obejmuje
- zakwaterowanie w hotelach – wszystkie noclegi na wyprawie również w przypadku wcześniejszego zejścia z góry
- zakwaterowanie w schroniskach podczas akcji górskiej
- bilet lotniczy (trasa przelotu jest ustalana tak, by zminimalizować koszty, a jednocześnie nie zmęczyć uczestników. Podany zakres cenowy lotu nie jest ofertą handlową, a jednie przybliżoną ceną lotu. Koszt biletu uzależniony jest od aktualnej oferty przewoźnika.)
- wszystkie lokalne przejazdy
- przejazdy kolejką linową na Czeget
- uczestnictwo lidera wyprawy wielokrotnie prowadzącego grupy na Elbrus
- wsparcie lokalnych przewodników na Elbrusie
- organizację wyprawy i podstawowe szkolenie alpinistyczne
- wszystkie niezbędne pozwolenia i rejestracje – OWIR
- ubezpieczenie KL i NNW uwzględniające uprawianie sportów wysokiego ryzyka
Nie obejmuje
- wizy rosyjskiej (~560zł) (możemy zająć się załatwieniem wiz)
- wyżywienia poza akcją górską (ok 30$ na 4 dni – dwa posiłki dziennie)
- w górach gotujemy sami z braku innej możliwości
- wydatków własnych
- atrakcji dodatkowych nie ujętych w programie
- ewentualnego korzystania z przejazdów ratrakami i koleją linową do Beczek
- wyjazdów opcjonalnych (Sochi, doliny kaukaskie)