Atrakcje
O wyprawie
Mount Everest 8848m – Matka Ziemi
Mount Everest 8850 m króluje jako najwyższa góra na Ziemi. Od pierwszego wejścia w 1953 roku przez Edmunda Hillary’ego i Tenzinga Norgaya, dotarcie na szczyt Everestu było uważane za jedno z największych osiągnięć wspinaczki górskiej. Tak wiele historii i mitów powstało wokół Everestu, że ta podróż stała się ostatecznym celem dla wielu alpinistów na całym świecie. Najwyższy szczyt korony ziemi nazywany został przez Szerpów Chomolangma lub Matką Boginią Ziemi.
Południowo-wschodni grzbiet Everestu w Nepalu jest jedną z klasycznych tras w Himalajach, trasa jest dostępna przez dolinę Khumbu, prowadzącą do słynnego lodospadu Khumbu i do pięknego południowo-wschodniego grzbietu. Klucz do udanego wejścia na Mt.Everest poza przygotowaniem fizycznym i psychicznym to cierpliwość, dobra organizacja, odpowiednia logistyka, wytrwałość i DUŻO szczęścia od pogody.
Mamy przeświadczenie, że współtworzenie silnego zespołu na Everest ma ogromne zalety w aspekcie zdobywania szczytu. Nasze ekspedycje, choć prowadzone przez profesjonalnych przewodników górskich, mają na celu dobrą atmosferę, poczucie wzajemnego zaufania i sporą dawkę efektywności w oparciu o dwukierunkową komunikacje między obsługą, a członkami zespołu. Uważamy, że ogromną korzyścią jest dołączenie do małej, dobrze zorganizowanej grupy wspinaczy, prowadzonej przez naszych liderów, którzy potrafią reagować w sytuacjach ryzykownych. Dzięki temu możesz skoncentrować się na wspinaczce na Everest polegając na doświadczeniu lidera ekspedycji. Nasza oferta wyprawy opiera się o wysokie środki ostrożności, dlatego też klient i Szerpa występuje w stosunku 1:1, a grupy liczą maksymalnie 6 osób.
Dołącz do śmiałków, którym udało się zmierzyć z tym wyzwaniem, a my zorganizujemy wyprawę na szczyt od południowej (Nepalskiej) strony najbardziej znanej góry świata.
Mount Everest 8848 m – atrakcje:
- Mount Everest 8848 m – najwyższa góra na świecie
- Namche Bazar 3440 m – stolica Szerpów
- Kala Pattar 5643 m- popularny punkt widokowy
Wymagania
- paszport ważny co najmniej 6 m-cy
- zalecane szczepienia:
tężec, żółtaczka typu A i B, BTP – błonnica, tężec, polio - bardzo dobra kondycja oraz sprawność fizyczna
- doświadczenie górskie na wysokości min. 6 tysięcy
Przewodnicy wyprawy
Wypełnij pełny formularz zgłoszenia:
Dzień 1: Wylot z Polski
Spotkanie na lotnisku na dwie godziny przed planowanym lotem i wylot do Nepalu.
Dzień 2: Lądowanie w Katmandu
Przylot do Katmandu i przejazd do hotelu. Po południu czas wolny na odpoczynek po długiej podróży w hotelu bądź aktywny zwiedzając Katmandu. Wybierając aktywną opcję odpoczynku warto wybrać się do jednej z największych stup na świecie – Świątyni Swayambhunath oraz do rozległego kompleksu świątyń hinduistycznych Pashupatinath.
Dzień 3 -4 : Katmandu
W Katmandu będziemy mieć dwa dni na sprawdzenie naszego sprzętu oraz skompletowanie brakujących rzeczy, czy zakup przekąsek na wspinaczkę. W tym czasie odbędzie się również spotkanie całego zespołu i omówienie logistycznych potrzeb wyprawy. Jeżeli uda nam się wszystko sprawnie załatwić i będziemy mieć chęci wybierzemy się na wycieczkę z przewodnikiem po Dolinie Katmandu, która jest miejscem światowego dziedzictwa UNESCO.
Dzień 5: Lukla 2840 m
Po śniadaniu lecimy do Lukli skąd rozpoczniemy trekking do Phakding 2650 m. Godzinny lot małym, dwusilnikowym samolotem pośród zaśnieżonych himalajskich szczytów będzie nie lada przeżyciem. Emocji dostarczy nam również lądowanie na pasie nachylonym pod kątem ok 12 stopni, który dodatkowo kończy się niemal pionową ścianą. Taką dawkę adrenaliny najlepiej od razu wykorzystać, w związku z tym wyruszymy w 3-4 godzinny trekking. Na początek schodzimy nieco w dół, a następnie kontynuujemy wędrówkę wąską doliną rzeki Dudh Kosh, aż dojdziemy do wioski Phakding 2650 m. W trakcie trekkingu podziwiać będziemy szczyt Kusum Kanguru 6367 m.
Dzień 6: Namche Bazar 3440 m
Po śniadaniu kontynuujemy wędrówkę poprzez buną zieleń, wzdłuż rzeki Dudh Koshi, przez którą przy pomocy wiszących mostów przeprawimy się dzisiaj kilkukrotnie. Po dojściu do zbiegu rzek Dudh Koshi i Bothe Koshi opuścimy dolinę i rozpoczniemy strome podejście w kierunku Namche Bazaar. Podejście rozpoczniemy pokonując nowy Hillary Bridge, który jest jednocześnie jednym z najwyższych wiszących mostów w Nepalu. Trekking do Namche Bazar zajmie nam ok 6 godzin.
Dzień 7: Dzień aklimatyzacyjny w Namche Bazar 3440 m
Choć wysokość jeszcze nie jest bardzo duża, ważne jest aby od samego początku nasz organizm miał szanse prawidłowo się aklimatyzować. W związku z tym dzisiejszy dzień poświęcimy na taką właśnie aklimatyzację. Wybierzemy się na odkrywanie tego targowego miasta oraz jego okolic. Na początek wyruszymy w okolice słynnego hotelu Everest View Hotel na 3800 m, skąd będziemy podziwiać nasz cel- Mount Everest, Lhotse, Ama Dablam i wiele innych niesamowitych szczytów. Ponad to w tym dniu przejdziemy się uliczkami miasta i wybierzemy do muzeum Hilary and Sherpa.
Dzień 8: Tyangboche 3850 m
Kontynuujemy podejście do Tyangboche 3850 m, które jest kulturowym i regionalnym centrum rejonu Khumbu. Znajduje się tutaj znaczący i jeden z najbardziej znanych na świecie klasztorów buddyjskich – Rinpocze. Jeżeli będziemy mieć ochotę po dotarciu do wioski możemy wziąć udział w tradycyjnych buddyjskich ceremoniach i rytuałach wykonywanych przez lokalnych mnichów. Widoki z wioski są spektakularne m. in na postrzępione szczyty Thamserku 6623 m i Kangtega 6782 m od strony południowej, Everest 8848 m, Lhotse 8498 m, Ama Dablam 6854 m od strony północnej.
Dzień 9: Dingboche 4350 m
Przed nami 4-5 godzin trekkingu z pięknymi widokami na Lhotse 8498 m i Ama Dablam 6854 do Dingboche 4350 m. Wioska ta jest również ostatnią większą miejscowością na trasie wspinaczy na Island Peak 6189 m. Położona jest niedaleko innej popularnej wioski Pheriche 4238 m, która słynie z kliniki medycznej przyciągającej światowej sławy lekarzy badających i analizujących wpływ dużych wysokości na fizjologię człowieka.
Dzień 10: Dzień aklimatyzacyjny w Dingboche 4350 m
W ramach kolejnego dnia aklimatyzacyjnego udamy się na krótki trekking w kierunku Island Peak 6189 m, a następnie wrócimy do Dingboche 4350 m.
Dzień 11: Lobuche 5018 m
Trekking do małej osady Lobuche, położonej na wysokości 5018 m. Krajobraz w tym dniu zmieni się diametralni i zobaczymy co znaczy surowość wysokogórskich widoków. Po drodze miniemy słynny pomnik ku czci wielu Szerpów, którzy stracili życie w wysokich górach. Końcowy etap trekkingu odbędzie się moreną lodowca Khumbu, to właśnie tutaj na zboczu starej bocznej moreny Khumbu położone jest Lobuche. Trekking zajmie nam ok 4-5 godzin.
Dzień 12: Gorakshep 5170 m
Przed nami stosunkowo, krótki dzień co nie oznacza, że łatwy. W ciągu 3 godzin trekkingu na pewno odczujemy działanie wysokości, która będzie spowalniała naszą wędrówkę. Początkowo wędrówkę kontynuujemy dość równym szlakiem przez lodowiec Khumbu z majestatycznym wysokogórskim krajobrazem. Następnie po przekroczeniu przytłoczonego skałami lodowca dojdziemy do małej osady Gorakshep 5170 m, gdzie spędzimy noc przed wyruszeniem do Everest Base Camp 5200 m.
Dzień 13: Base Camp 5200 m
W dniu dzisiejszym dochodzimy do Base Camp 5200 m. Przed śniadaniem wyruszymy jeszcze na krótką wędrówkę do punktu widokowego Kalapathar 5643 m, a następnie wrócimy do obozu na śniadanie. Po śniadaniu ruszamy do Base campu. Base camp położony jest na ruchomym lodowcu, na którym spędzimy ok 45 dni. Będziemy mieć stąd piękne widoki na Pumori 7161 m, Nuptse 7742 m i lodowiec Khumbu. Z rana zazwyczaj będzie ciepło i słonecznie, natomiast popołudnia mogą być z opadami śniegu. W bace campie poczujemy się jak w małej wiosce i bez problemu po kilku dniach pobytu zaprzyjaźnimy z innymi ekipami.
Dzień 14 -59 : Wspinaczka na Everest 8848 m
Nasza wspinaczka będzie zależała od pogody oraz naszego samopoczucia. Od tej pory nie da się co do dnia zaplanować przebiegu akcji górskiej, a decyzje podejmowane będą z dnia na dzień, a nawet z godziny na godzinę.
Obóz C1 5900 m : dotarcie do obozu C1 będzie najbardziej techniczną częścią naszej wspinaczki od południowej strony Everestu. Trasa przecinać będzie powiem lodowiec Khumbu, który jest ruchomym lodem, z głębokimi szczelinami. W planach mamy, aby spędzić tutaj w ramach aklimatyzacji tylko dwie noce. Po odpowiednim zaaklimatyzowaniu się rozpoczniemy przemieszczanie się do obozu C2.
Czas przejścia: ok 5-6 godzin
Obóz C2 6400 m: będzie to nasz główny obóz aklimatyzacyjny. Obóz położony jest w bocznej morenie na dnie zachodniej grani dzięki czemu miejsce to jest bezpieczne i osłonięte. W tym obozie spędziy najwięcej czasu podczas naszej akcji na Mount Everest, a czas umilać nam będzie niesamowity widok na Lhotse.
czas przejścia: ok 2- 3 godzin
Obóz C3 7100 m: wspinaczka po tzw. Lhotse Face do obozu C3 będzie już nie lada wyzwaniem. Praktycznie wszyscy wpinacze odczuwają już skutki dużej wysokości. Dodatkowo Lhotse Face jest strome, a lód twardy. Nachylenie na trasie wahać się będzie między kątem 30, a 45 stopni. Po dotarciu do obozu C3 czekają nas tutaj aklimatyzacyjne dwie noce.
czas przejścia: ok 5-7 godzin
South Col 8000 m: w tym miejscu znajduje się czwarty obóz. Do obozu jest stosunkowo łatwo dotrzeć. W trakcie wspinaczki do obozu przejdziemy przez dwie sekcje skalne Yellow Band– zbudowane z marmuru, filitu oraz półschistycznej skały, oraz Geneva Spur – żebro w kształcie kowadła z czarnej skały. Oba obszary są zabezpieczone stałymi linami. Obszar South Col jest płaski i pokryty luźną skałą. Na północy będziemy mieć Everest natomiast od południa Lhotse.
czas przejścia: ok 5-6 godzin
Mount Everest 8848 m: wspinaczka od obozu 4 na szczyt zajmie nam od 9 do 13 godzin. W drodze na właściwy szczyt przejdziemy tzw. Balkonem, Hillary Step oraz południowym szczytem. Od tego momentu droga na szczyt prowadzić będzie łagodnym stokiem śnieżnym.
czas przejścia do Balcony: ok 5-6 godzin
czas przejścia do Południowego Szczytu: kolejne 4-5 godzin
czas przejścia do Hillary Step: ok 1 godziny
czas przejścia na szczyt Mount Everest 8848 m – ostatnie 1,5 godziny
Po zdobyciu szczytu rozpoczynamy zejście. W zależności od naszego samopoczucia i pogody staramy się zejść możliwie jak najszybciej jak najniżej. Ze szczytu do obozu na South Col zejście powinno nam zająć ok 5 do 8 godzin. Następnie do obozu C2 jest kolejne 5 godzin zejścia i z obozu C2 do Base Camp ostatnie 5 godzin wędrówki
Dzień 60 – 63 : Dingboche 4350 m
W dzisiejszym dniu opuszczamy Base Camp i rozpoczynamy zejście do Lukli, skąd wrócimy samolotem do Kathmandu. Trasa zejścia prowadzić będzie tą samą drogą, którą wspinaliśmy się do Base Camp. Po drodze czekają nas noclegi w Dingboche 4350 m, Tengboche 3850 m, Namche Bazaar 3440 m, Lukli 2840 m.
Dzień 64: Przelot do Kathmandu
Pakujemy nasze wszystkie rzeczy i wracamy do Kathmandu. W planach jest wylot z rana, jednak godzina naszego wylotu będzie zależeć od pogody.
Dzień 65: Kathmandu
Zapasowy dzień w Katmandu. Dzień możemy przeznaczyć na odpoczynek, bądź jeżeli mamy jeszcze siły zobaczyć miejsca, których nie mieliśmy okazji zwiedzić przed akcja górską. Wieczorem oficjalna i uroczysta kolacja pożegnalna.
Dzień 66: Wylot z Kathmandu
W zależności od naszego lotu przejazd do lotnisko i wylot do Polski.
Dzień 67: Lądowanie w Polsce
Lądujemy w kraju.
Wyżywienie
Wszystkie posiłki podczas akcji górskiej są wliczone w koszt wyprawy, natomiast posiłki podczas pobytu w Kathamndu są we własnym zakresie z pominięciem śniadań. Jedzenie jest ogólnie dość tanie w Nepalu i jest wiele atrakcyjnych miejsc pod względem żywieniowym w pobliżu naszego hotelu. Jest to również okolica bardzo przyjazna turystom. Podczas trekkingu będziemy się żywić w guest house, natomiast podczas wspinaczki posiłki przygotuje nasz utalentowany personel kucharski. Obejmują one gorące śniadanie składające się z: płatków śniadaniowych, kawy i porannej herbaty oraz rozszerzonego menu mięs, makaronów, dań z ryżu, kurczaka, steki, pizze, świeże pieczywo, owoce i warzywa, desery i wiele innych. Jedzenie jest bardzo dobre, a nasz personel szczyci się serwowaniem doskonałej kuchni. Zapewniamy posiłki na dużej wysokości w namiotach. Proszę mieć dodatkowo – indywidualne przekąski pod ręką. Oczekiwany sprzęt, który warto byłoby zabrać na dużą wysokość powinien zawierać: światło, plastikową miskę z pokrywką, kubek do gorących napojów z pokrywką i łyżeczką. Jeśli ktoś ma wyjątkowe upodobania to zapewnia je we własnym zakresie, przykładowo – zupki błyskawiczne, gorąca czekolada, jeśli ktoś lubi, ważne, żeby uczestnik miał komfort. W zakres podręcznych przekąsek mogą wpisywać się: batony, owoce i orzechy lub słone przekąski. Batony energetyczne są doskonałym dodatkiem do uzupełnienia kalorii.
Zaplanuj około 22 -25 kg różnorodnych przekąsek. Dostępnych jest wiele przekąsek do kupienia już w samym Katmandu.
Uwagi
Informacje o pakowaniu i limicie bagażu:
Najlepszą metodą transportu sprzętu i odzieży osobistej jest użycie 2 zamykanych i wytrzymałych plecaków bądź toreb typu duffel bag. Dodatkowo powinieneś zabrać ze sobą małą prostą torbę do przechowywania czystych ubrań miejskich i innych przedmiotów niepotrzebnych w górach, którą możesz zostawić w Katmandu. Można łatwo kupić taką torbę tanio w Katmandu. Zabierz ze sobą mały plecak do wspinaczki górskiej. W nim będziesz nosić swoje warstwy przeciwdeszczowe, wodę na cały dzień, przekąski, dodatkowe cieplejsze warstwy i ciepłą czapkę, aparat itp. Masz 60 kg całkowitego limitu rozłożonego między twoimi torbami. Proszę nie przekraczać limitu, dodatkowe kilogramy są utrudnieniem w transporcie i w kwestii bezpieczeństwa naszych tragarzy niosących ciężary do bazy. Jeśli masz ochotę na dodatkowy bagaż, zorganizujemy dla ciebie dodatkowe usługi przy dodatkowych kosztach.
Uwaga! Cena wyprawy w zależności od wybranego wariantu wynosi od 39 000 do 65 000 USD za osobę.
Cena wyprawy
Obejmuje
- organizację i logistykę wyprawy
- transfery lotniskowe
- przelot Katmandu – Lukla – Katmandu
- zakwaterowanie w Katmandu w hotelu wraz ze śniadaniami ( 4 noce)
- licencjonowanego przez rząd Nepalski przewodnika wysokogórskiego na czas trekkingu oraz wspinaczki
- oficera łącznikowego
- sprzęt trekkingowy i alpinistyczny ( namioty, messa, namioty toaletowe, stoły, krzesła, przybory kuchenne, itp. ) w base camp oraz obozie C2
- kucharz w base camp oraz obozie 2
- prywatny namiot w base camp
- namioty we wszystkich obozach
- wspólny sprzęt wspinaczkowy ( stała i główna lina, śruby lodowe, itp.)
- zakwaterowanie w lodge i tea hause podczas trekkingu
- wyżywienie – 3 posiłki dziennie podczas trekkingu
- wyżywienie – 3 posiłki dziennie w base camp oraz obozie C2
- jedzenie oraz paliwo do we wszystkich obozach
- tragarzy/ zwierzęta juczne na czas trekkingu – limit 60 kg
- codzienne raporty pogody
- permit – zezwolenie na wstęp do Everest National Park
- permit – zezwolenie na wspinaczkę na Mount Everest 8848 m
- prywatny Sherpa – doświadczony oraz licencjonowany przez rząd nepalski
- kartę TIMS
- dostęp do konsultacji medycznych oraz do kliniki HRA w base campie
- dostęp do panelu słonecznego oraz do generatora aby naładować sprzęt
- opłatę za lodospad do Komitetu Kontroli Zanieczyszczeń Sagarmatha
- przenośna komora wysokościowa ( Torba Gamow)
- 7 butli z tlenem (28l) marki Poisk Oxygen z najnowszym modelem maski
- dostęp do gazu oraz pieca w obozach 1, 3 oraz na South Col
- transport zapasu żywności do Base Camp
- pożegnalna kolacja w Katmandu
- odpowiednie na tego typu wyprawę ubezpieczenie KL i NNW
Nie obejmuje
- Lot z Polski do Katmandu i z powrotem
- opłat wizowych
- wyżywienia w Katmandu poza śniadaniami i kolacją pożegnalną
- telefon satelitarny ( będzie miał każdy Sherpa, możliwość wykonania połączenia za opłatą 3$ za minutę połączenia)
- przekąsek ( każdy uczestnik powinien zabrać ze sobą ok 20 kg)
- prania
- bonus dla Sherpy za zdobycie szczytu min 1500$
- obowiązkowych napiwków dla tragarzy, przewodników, kucharzy
- własnym wydatków
- biletów wstępu do zwiedzanych miejsc